4 Kasım 2010 Perşembe

whatever works''That's why I can't say enough times, whatever love you can get and give, whatever happiness you can filch or provide, every temporary measure of grace, whatever works...''

Filmimiz Woody Allen'dan, 2008 yapımı Whatever Works. Ben bu adamı sevmiyorum, onun zeka fışkıran, kinaye dolu, insanı bir anda avucuna alan senaryolarını da, üzgün köpek yavrusu bakışlarını da sevmiyorum. belki Woody Allen, bambaşka biri olsa, çok seveceğim her filmini. Annie Hall'u mesela, en az on defa daha izleyeceğim.

ama bu film öyle değil, Woody yönetmen, başroldeki nevrozlu, dahi, aksi ve yalnız adam da kendi karakterini yansıtıyor tabi ki, Woody Allen kendisi oynamasa bile her zaman başroldedir. çok eğlenceli, çok düşündürücü bir film. diyaloglar elbette mükemmel.

Yalnız olan, sonunda yine yalnız kalır. biri varken de yokken de. çok düşünmeyi bir eylem olarak, biliçle gerçekleştiren herkes gibi. ve en sonunda, hayatını devam ettiren cümleyi keşfeder ''Whatever works'' aşk, mutluluk, bağlılık, eğlence... aslında hiç farketmez, herşey olur.

2 yorum:

  1. İzlenmesi gereken filmler adli bir listem var benim.artık o listede bu film de yazıyor o yüzden teşekkür ederimm :)

    YanıtlaSil
  2. umarım beğenirsin. woody allen çok yumuşadı yaşlanınca, o yüzden gençlik filmlerine göre daha kolay izleniyor. teşekkür ederim listene eklediğin için :)

    YanıtlaSil