15 Nisan 2010 Perşembe

iyi bir dolmuş şöförü olmanın sırları..

ola ki planlar istediğiniz gibi gitmedi, kendinizi taksim-bakırköy, taksim-aksaray, taksim-yeşilköy... ve nice hatlardan birinde bir dolmuş şöförü olarak buldunuz. size başarılı olmanız için yapmanız gerekenleri söylüyorum:

1. iyi arapça bilin. çünkü rakip dolmuş şöförlerinden yiyeceğiniz küfürler, duraktaki patrondan işiteceğiniz azarlar hep derin, gırtlaktan bir arapçayla olacak, yolcularınız tek kelime anlamamalı ki tedirginlikleri yola çıkmadan başlasın.

2.araba maksimum sekiz kişi alsa bile, siz yanınızda bulundurduğunuz ufak tabureyi ön kısma sıkıştırıp bir kişi daha alın. o bir kişiler birikip sizi zengin edecek. oldu da sıradaki kişi o tabureye oturup itiş kakış gitmek istemedi, basın küfürü.

3. hızlı kullanın. hatalı sollayın. ani frenler yapın. içinizdeki adrenalin tutkunu maceraperesti sakın ola dizginlemeyin. arkadaki yolculardan kaçının tansiyonu düşse, kaçı fena olursa o kadar başarılısınız.

4.ardı ardına sigara için. bırakın sadece siz değil yolcular da bu meretten faydalansın. biri sizi uyarmaya kalkarsa arapça bilginizi de kullanarak lafınızı sakınmayın, bu kadar karışılmaz ki canım insana.

5. trafikte biri size hemen yol vermezse, önünüzden yavaş yavaş giderse, yanından geçerken kafanızı çevirip ona kötü kötü bakın. ama bu sırada sakın yola bakmayın, gözünüzü öfke dolduğunuz yan arabadan ayırmayın.

6. asla müsait bir yerde indirmeyin. müsait yeri en az 20-30 metre geçe indirin.

buradan hergünümün sonunu heyecan ve macera dolu kapamamı sağlayan sevgili dolmuş şöförlerine teşekkürlerimi sunuyorum. sayenizde birgün arabam olsa bile trafiğe çıkmayacağım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder