6 Şubat 2013 Çarşamba

''şimdi suratına bir tane çaksam, sanat diyebilir miyim buna?''

Fang Ailesi, bir aydan biraz daha uzun süredir, az az okuduğum, bitmemesi için elimden geleni yaptığım kitaptı, az önce bitirdim. hakkında hiçbir şey bilmeden, önce kapağı beğendim, gayet yüzeysel bir biçimde, kapağı gördüm ve almaya karar verdim. yine de arkasını çevirdim, inceleme maksatlı. başlıktaki alıntıyı okudum, içinde böyle bir dialog geçmesi de yeterliydi aslında. ama güzel bir kitap alıyor olmayı sindirmek gerekiyor ya, Nick Hornby'nin ''Yılın en iyisi... Bildiğiniz şaheser'' demiş olması da heyecanımı arttırdı alırken. belki bu kadar patlamış olması, domingo yayınevi'nin güzel bir tanıtım yapmış ve yapıyor olması biraz önyargı yaratabilir henüz okumamış olanlarda. yaratmasın, çok keyifli ve kaliteli bir roman bu.
çok tadını çıkararak okudum. kahkaha attığım sayfaları başa alıp tekrar okudum. mesela güzellik yarışması sahnesini, aslında içinde Buster'ın olduğu hemen her sahneyi. fakat kahkaha atmak bile içinize sinmiyor, her şey tuhaf olmak üzerine, belirsizlikler üzerine kurulmuş sahnelerden ibaret. evet bu kitapta bölümler yerine sahneler var. olaylar bir film kurgusu taşıyor zaten, hatta direkt Wes Anderson filme çeksin diye yazılmış gibi. öyle zekice, tuhaf ve şık. kafamda bu kitabı okurken pek çok şarkı çaldı, fon müzikleri oluştu. (elbette ki Nico'dan These Days durgun sahnelerde) kitabın ortalarındayken filme çekileceğini öğrendim, umarım okumanın verdiği hazzı yaşatan bir film olur. Royal Tennenbaums'a benzer hisler taşıyan bir film epey tatmin edici olabilir mesela. performans sanatçısı anne-baba Fang'ler ise çok tanıdık geldiler, okul zamanında ellerini kollarını savurarak, ortaya karışık bir yığın çöp üreterek ''işte bakın sanat!'' diyen sivri zeka hocalarımızı gördüm. ya da başkalarının yaptığı çöplere, o çöpleri yapanların aklından bile geçmemiş olan sayısız anlam ve derinliği atfedip, aslında hiç anlamadığı bir iş hakkında sayfalarca alt metin yazan teori sevicileri. ikisi birbirinden ne kadar farksız aslında, çöpü üreten ve onu takdir eden. performans sanatının çöp olduğunu düşünmüyorum, 70'lerde beğendiğim pek çok insan deneysel, sürecin önemli olduğu, seyirciyi şaşırtmanın, hatta kendinin de şaşırmanın esas olduğu bu durumu ele aldı. kitaptaki anne-baba fang'lerin boş işler peşinde olduğunu da düşünmedim okurken. ama ''sanat yapmak için'' sanat yapan herkes, ne üretiyor olursa olsun, kesinlikle sanatçı değiller ve başarısızlık öyküleri yaratıyorlar.

kitap hakkında konuşacak çok şey olsa da, şuan okuyan ya da okuyacak dostlarımın keyfini kaçırmayıp bir şeyler söylemeyeceğim. ama neyin sanat, neyin sanat dışı (caleb ve camille'e göre her şey ve hayatın kendisi sanatın içi zaten), nelerin güzel ve çirkin olduğu, sanat yapmak adına ne kadar ileri gidilebileceği  hakkında kafamız bu kadar dolup taşmışken, bana büyük bir sakinlik verdi bu kitap. daha önemlisi, ailenin bazen ne kadar acımasız olabileceği, kendi yolunu çizmek için özgür olmanın yetmeyebileceği, yaratma sürecinin bilgiden ve hatta dehadan çok daha fazlasını gerektirdiği, hepsinden öte, bir kardeşe sahip olmanın ne kadar muhteşem bir şey olduğunu bir kez daha anladım okurken.

son olarak bir alıntı daha,
''kötü sanatçıların sığınması için sıradan bir hayattan daha mükemmel yer yoktur'' bu ise bambaşka düşüncelerin ve sohbetlerin konusu.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder